L-triptofán mellékhatások - hogyan előzhetjük meg őket?

L-triptofán mellékhatások - hogyan előzhetjük meg őket?

Az L-triptofán esszenciális aminosav, amely elsősorban a szerotonin boldogsághormon termeléséhez szükséges. Fontos az általános mentális egészséghez és az alváshoz. Milyen hatással van az L-triptofán az emberi szervezetre? Valóban segít a depresszió és a rossz minőségű alvás ellen?

Az L-triptofán hatékony kiegészítő a hangulat és az alvás minőségének javítására, de ha rossz adagban vagy más gyógyszerekkel együtt szedik, mellékhatások, például álmosság, emésztési problémák vagy hangulatváltozások léphetnek fel. E kockázatok minimalizálása érdekében fontos, hogy a megfelelő adagot szedje, és konzultáljon orvosával, ha L-triptofánt szed, különösen, ha depresszió vagy szorongás miatt gyógyszert szed.

Az L-triptofán egy olyan aminosav, amely segít növelni a szerotoninszintet, ezáltal javítja a hangulatot, elősegíti a minőségi alvást és enyhíti a szorongást. A felhasználói tapasztalatok azt mutatják, hogy az L-triptofán rendszeres fogyasztása segíthet a mentális jólét javításában és a stressz csökkentésében. Ez a táplálékkiegészítő népszerű azok körében, akik az alvás és az érzelmi egyensúly javításának természetes módját keresik.

Az L-triptofán fontos anyag, amely befolyásolja a szerotonin és a melatonin hormonok termelését. A triptofán a táplálékkal kerül a szervezetbe, és hiánya különböző pszichés zavarokban nyilvánulhat meg.

Az L-triptofán így a különböző hangulatzavarok és pszichológiai problémák megelőzésének tekinthető.

Mi az az L-triptofán?

Az L-triptofán esszenciális aminosav és a fehérjék nélkülözhetetlen eleme. A triptofánt az emberi szervezet maga nem termeli, ezért a táplálékkal kell pótolni.

A táplálékból való felszívódása után az L-triptofán az 5-HTP (5-Hidroxi-triptofán) molekulává, majd az 5-HTP-ből a boldogsághormon szerotoninná alakul át.

B3- és B6-vitamin jelenlétében a triptofán szerotonin hormonná alakul át. A szerotonin éjszaka Melatoninná alakul át, amelyet alváshormonnak is neveznek.

A szerotonin egy neurotranszmitter, így segít az idegjelek továbbításában az agyban és az emésztőrendszerben, befolyásolja az alvási folyamatot és a szervezet hőszabályozását. Az agy szerotoninszintjének változása kedvezőtlenül megváltoztathatja az aktuális hangulatot és az általános pszichológiai állapotot.

Az L-triptofán elősegíti a B3-vitamin (niacin) szintézisét, amely fontos a mikrotápanyagok energiává alakításához. Emellett étvágyszabályozó vitamin is. Érdekes előnye, hogy bár a triptofán megnyugtatja az elmét, segít javítani a fizikai teljesítményt.

Az L-triptofán-kiegészítés lehetséges hatásai:

  • A szerotonin termelés serkentése
  • A melatonin termelés serkentése
  • Az alvás minőségének támogatása
  • Az álmatlanság problémájának csökkentése
  • Az általános pszichológiai állapot támogatása
  • A szellemi és fizikai energia fellendítése
  • A szorongásos állapotok csökkentése
  • A feszültség és a stressz érzésének csökkentése
  • Az immunitás és az idegrendszer támogatása
  • Kognitív támogatás
  • Az emésztőrendszer támogatása
  • Támogatja az energia anyagcserét

A triptofán tehát a magas fehérjetartalmú élelmiszerekben található. Ezek elsősorban a hús, a tojás, a sajt, a hal, a diófélék, a magvak, a tofu, a hüvelyesek és mások.

Ha tehát kiegyensúlyozott, teljes értékű étrendet követ, akkor valószínűleg triptofánt és az átalakításához szükséges anyagokat is beviszi.

Jelenleg meglehetősen sok L-triptofánt tartalmazó étrend-kiegészítő van forgalomban. Por, kapszula vagy tabletta. Ezek azonban nem helyettesíthetik a kiegyensúlyozott étrendet.

Rendszeres, hosszú távú használat esetén a maximális adag 1500 mg naponta. Egyesek számára elegendő lehet napi 200 g-500 g, vagy még kevesebb is.

Az ajánlott napi adagot nem szabad túllépni, mivel a triptofán túlzott mértékű alkalmazása káros egészségügyi hatások kialakulásához vezethet.

A bevitt L-triptofán mennyiségét tekintve azonban konkrét forrásokról és nyersanyagokról beszélhetünk. Egyes fehérjetartalmú élelmiszereket éppen ennek az aminosavnak a nagy mennyisége jellemez.

Magas étrendi L-triptofán források:

  • Csirke
  • Marhahús
  • Tojás
  • Lazac
  • Garnélarák
  • Tejtermékek (túró)
  • Bab
  • Banán
  • Spenót
  • Diófélék és magvak (tök)

Az előírt adag nem vonatkozik az orvos által szakszerűen beállított, bizonyos betegségek kezelésére szolgáló gyógyszeres kezelésre.

A táplálékkiegészítőket nem szánják terhes és szoptató nőknek vagy gyermekeknek.

Pszichiátriai vagy neurológiai ambulancián kezelt személyeknek konzultálniuk kell orvosukkal a táplálékkiegészítő megfelelőségéről.

Az l-triptofán mellékhatások és ellenjavallatok

Az L-triptofánnak számos egészségügyi előnye van, de az étrend-kiegészítő egyeseknél kellemetlen mellékhatásokat okozhat. A mellékhatások azonban nem gyakoriak.

Az L-triptofán egy esszenciális aminosav, amely fontos a szervezet számos funkciójához, többek között a fehérjeszintézishez és a neurotranszmitterek termeléséhez. Jótékony hatásai ellenére az L-triptofánnak lehetnek káros hatásai is.

Az egyik lehetséges mellékhatás a fáradtság és az álmosság. Az L-triptofán a szerotonin nevű neurotranszmitter előanyaga, amely később az alvás szabályozásáért felelős melatonin hormonná alakul át. Ezért az L-triptofán túlzott fogyasztása álmosságot és csökkent energiaszintet okozhat.

Ezenkívül az L-triptofán túlzott használata gyomor-bélrendszeri problémákat, például hasmenést, hányingert vagy gyomorfájást okozhat. Ezek a tünetek gyakran a gyomor fokozott savtermelésével vagy a nem megfelelő emésztéssel hozhatók összefüggésbe.

Néha az L-triptofán szedése allergiás reakciókat, például viszketést, kiütéseket vagy duzzanatot is okozhat. Ezek a tünetek azonban ritkák, és a legtöbb ember jól tolerálja az L-triptofánt.

Fontos megjegyezni, hogy az L-triptofán mellékhatásai egyéni tényezőktől, például az adagtól, az adagolás módjától és az egyéni testérzékenységtől függően változhatnak. Az L-triptofán szedése előtt tanácsos konzultálni kezelőorvosával, különösen akkor, ha már meglévő egészségügyi problémái vannak, vagy más gyógyszereket szed. Ha mellékhatások jelentkeznek, fontos, hogy hagyja abba az L-triptofán szedését és forduljon orvoshoz.

Gyomor- és bélrendszeri hatások gyomorégés, hasi fájdalom és émelygés formájában jelentkezhetnek. Egyéb mellékhatások közé tartozik a fejfájás vagy a szájszárazság. Ritkábbak közé tartozik a szédülés, az általános gyengeség, a nehézlégzés vagy a homályos látás.

Ebben az esetben abba kell hagyni az étrend-kiegészítő szedését, és konzultálni kell orvosával az egészségi állapotáról.

Ne szedjen L-triptofánt, ha terhes vagy szoptat. Ha teherbe akar esni, konzultáljon nőgyógyászával a használatra vonatkozó tanácsokért.

Az étrend-kiegészítő nem alkalmas gyermekek számára sem.

Ne szedjen triptofánt, ha máj- vagy vesekárosodása van - forduljon orvoshoz.

  

Források:

 

healthline.com 

medicalnewstoday.com