A munkahelyi stressz kezelése: bevált stratégiák a nyugodt napokért
Mindannyian tudjuk - a munkahelyi stressz valamikor mindannyiunkat érint. Minden munkának lehetnek stresszes pillanatai, még akkor is, ha szeretjük, amit csinálunk. A rövid nyomás, hogy tartsunk be egy határidőt vagy teljesítsünk egy kihívást jelentő feladatot, a telefonhívás és az e-mail, amely este érkezik egy feladattal, amelyet reggelre meg kell oldani, különösen akkor, amikor valami egészen mást terveztünk. Ha azonban a munkahelyi stressz elhúzódik, krónikussá válik, és károsan hat mind a fizikai, mind az érzelmi egészségre. Sajnos napjainkban az ilyen hosszú távú stressz túlságosan is gyakori, és az emberek csak szárazon konstatálják, hogy ez egy egyre gyorsuló idő. Hogyan lehet sikeresen kezelni a munkahelyi stresszt?
A munkahelyi stressz negatívan befolyásolhatja mind a termelékenységet, mind a mentális egészséget. A bevált stratégiák közé tartozik a jó munkaszervezés, a rendszeres szünetek és a hatékony időgazdálkodási technikák. A relaxációs technikák, például a mély légzés, a meditáció vagy a rövid séták gyakorlása szintén fontos. A kommunikáció javítása és a támogató munkakörnyezet megteremtése hozzájárul a stressz csökkentéséhez és a munkahelyi jólét javításához.
Lehetséges-e egyáltalán elkerülni a munkahelyi feszültségeket? Hogyan tegyünk lépéseket a munkahelyi stressz kezelésére?
Melyek a munkahelyi stressz forrásai?
Bizonyos körülmények általában kéz a kézben járnak a munkahelyi stresszel. A minket érintő munkahelyi stresszorok különbözőek lehetnek:
- nagy munkaterhelés
- alacsony fizetés
- a munkakörnyezet, annak tisztasága, zajszintje
- munkahelyi kapcsolatok
- kevés vagy semmilyen lehetőség a karrierépítésre
- munkaügyi döntések
- eltúlzott teljesítményelvárások
Sajnos a munkával kapcsolatos stressz általában nem múlik el, amikor az ember hazamegy a munkahelyéről. Ha a stressz tartósan fennáll, az megviseli az egészségét és a pszichológiai jólétét.
Rövid távon a stresszes munkakörnyezet olyan problémákhoz járulhat hozzá, mint a fejfájás, a gyomorfájás, az alvászavarok és a koncentrációs nehézségek.
A hosszú távú krónikus stressz szorongást, álmatlanságot, magas vérnyomást és legyengült immunrendszert okozhat. Olyan állapotokhoz is hozzájárulhat, mint a depresszió, az elhízás és a szívbetegségek. A probléma kezelésének elmulasztása azt jelenti, hogy a túlzott stresszt átélő emberek gyakran egészségtelen módon, például túlfogyasztással, egészségtelen ételek fogyasztásával, dohányzással, illetve drogok és alkohol használatával küzdenek meg.
Tegyen lépéseket a stressz kezelésére
Tartsa számon, melyek a legnagyobb stresszorai. Egy-két héten keresztül írjon naplószerű feljegyzéseket, hogy lássa, mely helyzetek okozzák a legtöbb stresszt, és hogyan reagál rájuk. Figyelje a gondolatait, az érzéseit és a reakcióit. Felemelte a hangját? Automatából vásároltad az ételt? Érez késztetést arra, hogy sétálni menjen? A feljegyzései segítenek megtalálni a kulcsot a probléma megoldásához.
Ahelyett, hogy egészségtelen "gyorséttermi" ételek vagy alkohol fogyasztásával próbálna megküzdeni a stresszel, próbáljon meg egészséges döntéseket hozni, különösen akkor, amikor feszültséget érez.
Növelje a szervezet számára nélkülözhetetlen ásványi anyagok és vitaminok bevitelét.
Stressz esetén jó megoldás a magnézium pótlása, amelyet a normál étrendből nem mindig veszünk be elegendő mennyiségben. Fontos, hogy a magnéziumbevitelt olyan biológiai hordozókkal támogassuk, amelyek növelik a hatékonyságát.
Gondoskodjon a mozgásról és a hobbijáról.
Az edzés, a futás, bármilyen fizikai tevékenység nagyszerű döntés. A jóga, a spinning, más csoportos tevékenységek kiváló választás lehetnek. A fizikai aktivitás bármely formája előnyös. Szánjon időt a hobbikra és a kedvenc tevékenységeire is. Akár egy kedvenc könyvet olvasol, akár a műfajodhoz tartozó zenét hallgatsz, vagy társasjátékozol a családoddal, szakíts időt olyan dolgokra, amelyek örömet okoznak neked.
A megfelelő minőségű alvás szintén fontos tényező a hatékony stresszkezelés szempontjából.
Alakítson ki egészséges alvási szokásokat az alvás előtti koffeinfogyasztás korlátozásával és az olyan tevékenységek minimalizálásával, mint a számítógép és a televízió. Állítson fel határokat.
Tegye le a mobiltelefonját, mert a mai digitális világban a nap 24 órájában nyomás alatt van.
Határozott határokat szabjon a munkaéletének, tartsa be a szabályokat. Szabályozza, hogy este nem nézi meg otthonról az e-maileket, és nem veszi fel a telefont. Az egyértelmű határok megteremtésével csökkentheti a munka és magánélet közötti konfliktusokat és az ezzel járó stresszt.
Hogyan lehet megelőzni a kiégést?
A krónikus stressz és a kiégés negatív hatásainak elkerülése érdekében időre van szükségünk, hogy feltöltődjünk és visszatérjünk korábbi működési szintünkre. Ez a helyreállítási folyamat megköveteli, hogy "kikapcsoljunk" a munkából azáltal, hogy nem dolgozunk, és nem is gondolunk a munkára. Ne hagyja, hogy a szabadságnapjai elszaladjanak! Amikor csak lehet, mindig induljon el pihenni, és készítse fel az elméjét a legjobbra. Tanulja meg, hogyan kell pihenni. Az olyan technikák, mint a meditáció, a mély légzőgyakorlatok segíthetnek elolvasztani a stresszt. Kezdje azzal, hogy minden nap néhány percig egy egyszerű tevékenységre, például a légzésre, a sétára vagy az ételek élvezetére koncentrál.
Ne féljen nyíltan beszélni a felettesével, elvégre ők is csak emberek. Az egészséges alkalmazottak általában produktívabbak, így a főnöke ösztönözve van arra, hogy olyan munkakörnyezetet teremtsen, amely támogatja a munkakörülményeket. A cél nem a sérelmek listájának összeállítása, hanem egy hatékony terv kidolgozása az Ön által azonosított stresszorok kezelésére, hogy Ön a lehető legjobban tudja végezni a munkáját.
A munkahelyi működés javítását célzó terv része lehet az időbeosztás javítása, az értelmesebb feladatok rangsorolása vagy a fizikai munkaterület megváltoztatása. Ha segítséget és tanácsot kap megbízható kollégáktól, az javíthatja a stresszkezelés képességét. Ha továbbra is úgy érzi, hogy a munkahelyi stressz túlterheli, esetleg beszéljen pszichológussal, aki segíthet a stressz jobb kezelésében és az egészségtelen viselkedésmódok megváltoztatásában.
A megfelelő munkakörnyezet a stressztényezőket igyekszik pufferelni
A munkakörnyezetnek nemcsak a munka jellegének és a higiéniai előírásoknak kell megfelelnie, hanem az emberek igényeinek is. Vannak emberek, akik a szabványon felül teljesítenek a nyitott irodákban és az ötletbörzéken.
Van azonban egy olyan csoport, akik szeretnek egyedül, nyugalomban és csendben dolgozni, és jól érzik magukat, ha csak néha-néha találkoznak kollégákkal, különben inkább stresszforrás számukra. Ha szeretsz nyugodt környezetben dolgozni, próbáld meg elintézni, hogy otthonról dolgozhass, vagy foglalj egy szobát, ahol néhány órán át nyugodtan és magányosan dolgozhatsz.
Az asztali focinál sokkal fontosabb például az, hogy a vállalat ösztönző környezetet biztosítson minden alkalmazott számára, amely lehetővé teszi számukra, hogy stressz nélkül fejlesszék a bennük rejlő lehetőségeket, és ezáltal növelje a vállalat termelékenységét és az emberek elégedettségét.
Mivel a munkahelyi stressz szintjét a munkatársak is nagyban befolyásolják, ajánlott megfelelő teret adni a munkatársak kiválasztásának. Maga a kiválasztási folyamat nemcsak a tapasztalatot, hanem a személyiséget, a csapaton belüli kompatibilitást, valamint az együttműködésre és az eredmények elérésére való képességet is figyelembe veszi.
A munka jellege és a munkakör is jelentős szerepet játszik a munkavállalók elégedettségében és a munkahelyi stressz rendszeres megélésében.
Minden körülmények között, akár régóta dolgozik a vállalatnál, akár csak most készül aláírni egy új szerződést, győződjön meg róla, hogy érti, mivel jár a munka, és hogy az megfelel az elvárásainak, illetve annak, amiben jól érzi magát.
Ha nem érti eléggé, hogy mit kell tennie, ha nem látja a munkája célját, ha a kompetenciái és felelősségei nincsenek egyértelműen meghatározva, nagyobb valószínűséggel kerül konfliktushelyzetbe, ami stresszt okoz.
Az igazság az, hogy a leggyakoribb ok, amiért az emberek otthagyják a munkahelyüket, nem az alacsony fizetés, hanem az, hogy nem találják kielégítőnek a munkájukat, és nem látnak benne értelmet.
A zenehallgatás számos előnnyel jár, és hatékony módja a stresszoldásnak munka előtt, közben és után. Ha reggel elsőként egy vidám dalt teszel fel, jó hangulatban kezdheted a napot, és jobban felkészülsz a munkahelyi interakciókra. A kedvenc dalai a hazafelé vezető úton segítenek megnyugtatni a gondolatait egy fárasztó nap után, és levezetni a stresszt, amíg haza nem ér.
Egy nagyszerű módja annak, hogy csökkentsük a munkanapok feszültségét, és ne vigyük át a magánéletünkbe, ha megszabadulunk a rossz érzelmektől és a stressztől, mielőtt még belépnénk a házunk vagy lakásunk ajtaján. Hagyd ki az edzőteremben, egy jógaórán, egy szeretteiddel való összejövetelen, vagy vegyél egy jó könyvet a könyvesboltban.
Mindenesetre, ha úgy érzi, hogy nem tudja levezetni a munkahelyi stresszt, vagy a környezete folyamatosan stresszt okoz, fontolja meg a munkahelyváltást. Egy tapasztalt terapeuta segíthet Önnek a stresszoldásban és a munkahelyváltással járó számos problémában. Ne várjon addig, amíg a helyzet kényszerhelyzetbe nem hozza!
Források:
osha.europa.eu/sites/default/files/TE2800882ENC_-_Research_on_Work-Related_Stress.pdf