Folyadékhiány és vérnyomás: Hogyan veszélyezteti a szívét a folyadékhiány?

Folyadékhiány és vérnyomás: Hogyan veszélyezteti a szívét a folyadékhiány?

A víz a földi élet alapja. A Föld felszínének nagyobb részét borítja, mint a szárazföld, és az emberi testnek is mintegy 65%-át. A harmadik világ országaiban emberek milliárdjai küzdenek ivóvízhiánnyal. Mi szerencsések vagyunk; az ivóvízhez való hozzáférés az abszolút alapkövetelmény. Ezért nincs okunk elhanyagolni az ivást. Az egészséghez elengedhetetlenül fontos. De hogyan függ össze a folyadékhiány és a vérnyomás?

A dehidratáció vérnyomásesést okozhat, ami fáradtságot és gyengeséget okozhat. Gyors szívverés - amikor a szervezetben folyadékhiány van, a vér mennyisége csökken az erekben. A szív ezt úgy próbálja kompenzálni, hogy felgyorsítja a pulzusszámot és fokozza az összehúzódásokat.

Mi befolyásolja a folyadékbevitel szükségességét?

Rögtön az elején próbáljuk meg kezelni a legnehezebb kérdést. Bár vannak általános ajánlások a folyadékbevitelre vonatkozóan (pl. az Egyesült Államok hivatalos vízbeviteli ajánlásai a táplálékkal bevitt energiához viszonyítva), hangsúlyozni kell, hogy a folyadékbevitel szigorúan egyéni kérdés. A folyadékbevitelt számos külső és belső tényező befolyásolja, mint például:

  • testsúly
  • életkor és nem
  • az étrend mennyisége és összetétele (víz-, só-, fehérje- és kalóriatartalom)
  • fizikai aktivitás
  • jelenlegi egészségi állapot
  • jelenlegi test öntözés
  • környezet (hőmérséklet, páratartalom, légáramlás)
  • a környezeti feltételekhez való alkalmazkodás mértéke
  • a környezetben végzett tevékenység jellege
  • a ruházat típusa és a testhőmérséklet

Mi okozza a hosszú távú kiszáradást?

Az enyhe, de hosszan tartó folyadékhiány, amelyet a mindennapi rohanásban gyakran észre sem veszünk, a jövőben súlyos egészségügyi következményekkel járhat. Kezdetben fejfájás, ízületi fájdalmak vagy székrekedés tetézi a fáradtságot, de idővel vese- és egyéb szervi működési zavarok is jelentkezhetnek.

Az alábbiakban felsoroljuk azokat a krónikus betegségeket, amelyek esetében a krónikus enyhe dehidratáció bizonyítottan hatással van a betegség kialakulására:

  • nephrolithiasis és urolithiasis /vese- és húgyúti kövek/
  • terheléses asztma
  • hiperglikémia diabéteszes ketoacidózisban
  • húgyúti fertőzés
  • Hipertónia
  • szív- és érrendszeri betegség
  • vénás trombózis
  • stroke

A dehidratáció vagy kiszáradás azt jelenti, hogy a szervezetben nincs elég víz. A szervezetben lévő csökkent vízmennyiség a csökkent folyadékbevitel, de a fokozott folyadékvesztés következménye is. Ez különböző egészségügyi problémákat okoz. Gyermekeknél és időseknél pedig súlyosan veszélyeztetheti az egészségüket vagy akár az életüket is.

A testben lévő csökkent folyadékmennyiség szív- és érrendszeri tünetei

A folyadékhiány közvetlen hatása a vérre, a szívre és az erekre van. Ezért a folyadékhiány és a vérnyomás közvetlenül összefügg. Ha a keringő vérben csökken a folyadék aránya, az sűrűbb, a szívnek több munkát kell végeznie.

Ez fokozott terhet jelent.

Ezenkívül a folyadékhiány egy olyan hormon termelését váltja ki, amely megakadályozza a szervezet folyadékvesztését (antidiuretikus hormon, ADH). Az erek összeszűkülnek, a vérnyomás emelkedik. 

A tünetek között megjelenhetnek:

  • hideg végtagok
  • csökkent vérnyomás, azaz hipotenzió
  • a magas vérnyomás miatt kezelt embereknél a vérnyomás ingadozása is, nem csak a hipotenziós értékeknél
  • fokozott hajlam az összeomlásra, azaz a leesésre
  • Szédülés
  • megnövekedett szívfrekvencia, azaz tachycardia
  • a szívdobogás vagy a szívdobogás érzése

Ha a folyadékhiány a szervezetben tartósan fennáll, az antidiuretikus hormon termelődése megnő. Az ADH hatására a testben lévő erek összeszűkülnek, ami hipertóniát, azaz magas vérnyomást eredményez.

A kiszáradás kezelése

A kiszáradás alapvető megoldása az ivás fokozása, azaz a rehidratálás. Enyhébb esetekben elegendő a folyadékbevitelt kisebb adagokban és gyakrabban növelni, hogy a vesék fel tudják dolgozni a folyadékot. Ha felismeri, hogy dehidratált, ne próbáljon egyszerre gyorsan nagy mennyiségű vizet inni. A kiszáradás súlyosabb formáiban kórházi kezelésre és intravénás infúzióra lehet szükség.

De mi az ideális módja az otthoni folyadékpótlásnak? Lehetőleg sima vízzel, de az elvesztett ásványi anyagokat, ionokat és cukrokat is hozzá lehet adni (enyhén édesített tea, hígított gyümölcslevek, mérsékelten ásványvíz).

Bár a legegészségesebb ital a sima víz, nyugodtan lehet változatosabb italokat is fogyasztani. A tiszta vizek - csapvíz (kútvíz) vagy palackozott csecsemő-, forrás- és alacsony ásványi anyag tartalmú természetes vizek - a legalkalmasabbak állandó ivásra minden korosztály és egészségi állapotú ember számára. Korlátozás nélkül fogyaszthatók a szervezet szükségleteivel arányos mennyiségben.

Hogyan lehet megelőzni a kiszáradást?

Az ivási rend betartása alapvető fontosságú. Bár mindannyian tudjuk, hogy jót tesz nekünk, ha rendszeresen iszunk, egy rohanó nap során könnyű megfeledkezni róla. Az olyan problémák során, mint a láz és a bélhurut, minél hamarabb meg akarunk gyógyulni, és ismét elfelejtkezhetünk a rendszeres ivásról.

Mennyit kell inni naponta?

Az ajánlott vízmennyiség, amelyet egy átlagos egészséges felnőttnek naponta meg kellene innia, különböző tényezőktől, például az életkortól, a nemtől, a testsúlytól, a fizikai aktivitástól és az éghajlati viszonyoktól függően változhat. Általánosságban azonban egy egészséges felnőttnek naponta körülbelül 35 ml vízre van szüksége testsúlykilogrammonként. Minimum napi 2 liter tiszta víz fogyasztása ajánlott.

Könnyítse meg a dolgát, és mindig legyen kéznél víz. Dobjon be egy praktikus palackot a táskájába, és mindig legyen egy pohár víz az íróasztalán otthon vagy a munkahelyén. Szokjon új szokásokat, például igyon egy pohár vizet rögtön ébredés után vagy étkezés előtt. Emellett ne felejtse el az ivási rendjét az aktuális körülményekhez és igényekhez igazítani, különösen, ha például sportol, meleg időben vagy a kertben dolgozik.

A hidratálás nem csak az ivásról szól, hanem a vízben gazdag táplálkozásról is. A több gyümölcs és zöldség beiktatása az étrendbe mindenképpen segít. A különösen víztartalmú termékek közé tartoznak például a következők:

  • Uborka
  • jégsaláta
  • cukkini
  • paradicsom
  • görögdinnye
  • szőlő
  • Eper

Folyadékhiány és vérnyomás időseknél

Időseknél a kiszáradás szomjúságérzet nélkül is bekövetkezhet. Ahogy az emberek idősödnek, a szervezet már nem jelzi annyira a szomjúságot, és a veseműködés is romlik, ezért az ivásra a korábbinál aktívabban kell odafigyelni. Egészségügyi problémák, gyógyszerek vagy gyógyszerek kombinációja, amelyek fokozott kiszáradást okoznak, szintén hozzájárulhatnak a dehidratációhoz. Az ivási rend betartása mellett próbáljon meg beiktatni az étrendjébe olyan víztartalmú ételeket, mint a görögdinnye, az uborka, a zeller, vagy a húslevesek és levesek.

Az idősek dehidratáltságát elsősorban a víz és az elektrolit tartalmú italok fogyasztásának növelésével kezelik. Ha a kiszáradás súlyosabb, kórházi kezelésre lehet szükség, amikor vénába adnak folyadékot és elektrolitokat.

Mit lehet ebből levonni?

A megfelelő folyadékbevitel biztosítása (természetesen más szempontok mellett) elengedhetetlen a test és az elme optimális működéséhez. A víz nemcsak a felfrissülés forrása, hanem támogatja az anyagcsere-folyamatokat, a vérkeringést, az egészséges bőrt, hajat és körmöket is. Emellett lehetővé teszi a salakanyagok kiürítését a szervezetből, és javítja a kognitív folyamatokat. A kiszáradás viszont nagyon veszélyes - a bőr állapotromlásához és kiterjedt belső környezeti zavarokhoz vezethet. Ennek azonosítására számos, a szervezet által küldött tényezőt használhat, mint például a sötét vizelet vagy a szédülés és a fejfájás. Ezért fontos, hogy elegendő folyadékhoz jusson, és kerülje azokat a tényezőket, amelyek a kiszáradást okozhatják vagy súlyosbíthatják.

Források:

How Dehydration Affects Blood Pressure (clevelandclinic.org)

Assessment of Hydration Status and Blood Pressure in a Tertiary Care Hospital at Al-Khobar - PMC (nih.gov)

Hydration Status and Cardiovascular Function - PMC (nih.gov)